Yüksek Sanatlar Enstitüsü eseri ve eserin tüm içerikleri; 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında koruma altındadır.
Her Hakkı Mahfuzdur.

  SIRADIŞI BEYİN SETİ  

Demo - Sıradışı Beyin Seti
00:00 / 00:00

AFAY Universal Institute ve Yüksek Sanatlar Enstitüsü tarafından hazırlanan Sıradışı Beyin Seti, multimedia dijital içeriğe sahip yapısı ile, doğum öncesinden büluğ çağına dek bireylerin "odaklanma, beyni bölme, farkındalık, işitsel zeka ve yaratıcılık (hayal gücü)" yetilerini beslemesi hedef alınarak hazırlanmıştır.

 

Uluslararası AFAY Projeleri kapsamında geliştirilen tekniklerle hazırlanan set içeriğinde çeşitli beyin/kulak egzersizi gruplarını içeren müzikler bulunmaktadır. Bireyler her hangi bir ortamda set içeriğindeki müzikleri dinlerken çözümleyici işitme algılarını harekete geçirecek bir tekniği dinliyor olacaklar. Özel bir eylem gerektirmeyen, sadece bireye bulunduğu ortamda dinletilerek kullanılabilecek Sıradışı Beyin Seti, vücudun ritmik yapısını harekete geçirerek beyni bölerek kullanma yapısının tetiklenmesini beslemeyi hedef almaktadır. Doğum öncesi dönemde anneler, set içeriğindeki müzikleri dinleyerek, müziklere eşlik ederek, uyku halinde dahi kullanarak bebeklerin doğum öncesi gelişimini destekleyici nitelikte Sıradışı Beyin Seti'nden faydalanabilir. Bilinen bir bilgi olan "klasik müzik eserleri doğum öncesi dönemde bebeklerin zeka gelişimini arttırıyor." teorisi günümüz bilim araştırmalarınca çürütülmüş, klasik müzik eserleri içerisindeki gergin armonik yapıların çocukları olumsuz yönde de etkileyebileceği tespit edilmiştir. Doğum öncesi ve sonrası dönemde bireylerin huzursuz olabileceği armonik yapılardan uzak, rahatlatıcı ve işitsel yetilerle zeka gelişiminin sağlanması hedefli tekniklerle hazırlanan Sıradışı Beyin Seti, Yüksek Sanatlar Enstitüsü bilim adamları tarafından hazırlanmıştır.

Çözümleyici işitme teknikleri ile oluşturulmuş Sıradışı Beyin Seti, yaratıcılık (hayal gücü üretimini) ve odaklanma yetilerini de beslemeyi hedef alan teknikleri ile, herhangi bir ortamda oyun oynarken, ders çalışırken hatta televizyon izlerken dahi set arkaplanda odanın veya ortamın herhangi bir bölümünde çalabilir.

Beyin/kulak egzersizi adı verilen gruplandırılmış 15 farklı müzik dinletisinden oluşan Sıradışı Beyin Seti, dijital bir hizmet olması münasebeti ile farklı taşınabilir oynatıcılara çok kolay aktarılabilir. Hatta aracınızla seyahat halinde iken dahi set içeriğinden faydalanabilirsiniz. Bireylerin güne başlama, uykuya dalış ve uyku halindeki modlarına özel gruplandırılmıştır. Medyaların demo (kısaltılmış ve birleştirilmiş) versyonunu bu sayfa içerisinde dinleyebilirsiniz.